Resource Directory — Michigan Courts: Circuit 7, Genesee County

COURTS IN JUDICIAL CIRCUIT 7

  • 7th Circuit Court (C07)
  • Genesee County Probate Court (P25)
  • 67th District Court – Division 1 (D67-1) – Serving Cities of Flushing and Clio, Townships of Flushing, Flint, Montrose, Thetford, and Vienna
  • 67th District Court – Division 2 (D67-2) – Serving Cities of Davison and Burton, Townships of Davison, Forest, Richfield and Atlas
  • 67th District Court – Division 3 (D67-3) – Serving City of Mt. Morris, and Townships of Mt. Morris and Genesee
  • 67th District Court – Division 4 (D67-4) – Serving Cities of Fenton, Grand Blanc, and Swartz Creek, and Townships of Fenton, Argentine, Grand Blanc, Mundy, Gaines, and Clayton
  • 67th District Court – Division 5 (D67-5) – Serving City of Flint

7TH CIRCUIT

GENESEE COUNTY — Flint

7th Circuit Court website (links to new window)

900 S Saginaw St, Flint, 48502

Title Phone
Duncan M. Beagle (P24980), Chief Judge 810-257-3218
Elizabeth A. Kelly (P71790), Chief Judge Pro Tem 810-257-3257
F. Kay Behm (P51902) 810-257-3521
Celeste D. Bell (P41453) 810-257-3230
B. Chris Christenson (P61009) 810-257-3262
Joseph J. Farah (P30439), Presiding Judge Civil Div. 810-257-3270
John A. Gadola (P46456), Presiding Judge Family Div. 810-424-4476
Mark W. Latchana (P57002) 810-257-3260
David J. Newblatt (P45306), Presiding Judge Criminal Div. 810-257-3080
Brian S. Pickell (P57411) 810-257-3238
Court Administrator: Barbara A. Menear 810-424-4355
ADA Coordinator and Interpreters 810-257-3272
ADR Clerk 810-257-3252
Court Clerk – Court Records 810-257-3220
Criminal Appeals 810-257-3272
Jury Management 810-257-3285
Transcript Request Line 810-424-4454
Probate Court 810-257-3528
Personal Protection Orders 810-257-3610
Juvenile Administrator: Rhonda Ihm 810-768-7088
Juvenile Records 810-257-3510
Juvenile Probation
630 S Saginaw St, Flint 48502
810-257-3540
Friend Of The Court: John G. Battles
630 S Saginaw St, Flint 48502
810-257-3300
Account Information 1-877-543-2660

PROBLEM-SOLVING COURTS

630 S Saginaw St, Flint 48502 810-424-4412

Adult Felony Drug Court, Family Dependency Drug Court, Girls Court, Infant and Toddler Treatment Court, Juvenile Recovery Court, Mental Health Court, Truancy Court, Veterans Treatment Court

ADULT PROBATION (MDOC)

816 Beach Street, Flint 48502 810-257-3524

Area Manager: Stephanie Musser

PROBATE COURTS

GENESEE — Flint

Genesee County website (links to new window)

900 S Saginaw St, Rm 502, Flint, 48502

810-257-3528 FAX: 810-257-3234

Title Phone
Jennie E. Barkey (P30405), Presiding Judge  
F. Kay Behm (P51902), Assigned full-time to 7th Circuit Court  
Register/Ct. Admnr.: Samuel A. Olson
Register / Court Administrator email
810-424-4426
Chief Deputy Register: Angela Westfall
Chief Deputy Register email
810-768-7093
ADA and Language Access 810-424-4426

DISTRICT COURTS

DISTRICT 67

District 67 website (links to new window)

Central Division

630 S Saginaw, Ste 124, Flint, 48502-1530 810-257-3170

Title Phone
Court Administrator: Christal Jones 810-424-4390
Clerk of the Court: Amy Clolinger 810-257-3182
Deputy Dir. of Ct. Operations: Andrea Johnson 810-257-3181
Deputy Clerk of the Ct.: Helen Davis 810-766-8964
Office Manager: Candace Glass 810-424-4494
Admin/Jury: Denise Barber 810-424-5708
Admin/Jury: Kim Davis 810-766-8968 x8255
Admin/Jury: Jaime Lickfelt 810-341-5373
ADA and Language Access 810-257-3170
Probation Department 810-257-3177

1st Division

1415 Flushing Rd, Flushing, 48433 810-659-5659

Title
David J. Goggins (P43842)
Ct. Recorder/Judicial Secretary: Janet Driesen
Mag. Amy Clolinger

2nd — A Division

200 E Flint St, Davison, 48423 810-653-4126

Title
Jennifer J. Manley (P59603), Chief Judge Pro Tem
Ct. Recorder/Judicial Secretary: Katrina Jennings
Mag.: Corajean Gregory

2nd — B Division

4094 Manor Dr, Burton, 48519 810-743-5600

Title
Jessica J. Hammon (P72175)
Ct. Recorder/Judicial Secretary: Gayle Redmond
Mag.: Helen Davis

3rd Division

11820 N Saginaw St, Mt. Morris, 48458 810-686-7140

Title
Vikki Bayeh Haley (P43811)
Ct. Recorder/Judicial Secretary: Nicole Kelley
Mag.: Corajean Gregory

4th — A Division

17100 Silver Parkway, Ste C, Fenton, 48430 810-629-5318

Title
Mark C. McCabe (P26329)
Ct. Recorder/Judicial Secretary: Rebecca Tibbetts
Mag.: Rhonda Carey

4th — B Division

8173 S Saginaw St, Grand Blanc, 48439 810-694-2552

Title
Christopher R. Odette (P27387), Chief Judge
Ct. Recorder/Judicial Secretary: Tammy Ewka
Mag.: Rhonda Carey

5th Division

630 S Saginaw, Flint, 48502 810-766-8968

Title Phone
William H. Crawford II (P34767) 810-766-8981
Ct Recorder/Judicial Sec.: Jeanine Franklin 810-766-8981
Herman Marable Jr. (P48326) 810-766-8985
Ct Recorder/Judicial Sec.: Katrinia Gibbs 810-766-8985
G. David Guinn (P56984) 810-766-8991
Ct Recorder/Judicial Sec.: Suzette Hawkins 810-766-8991
Tabitha M. Marsh (P68324) 810-766-8987
Ct Recorder/Judicial Secretary: Brandy Graham 810-766-8987